בטיחות בחשמל בעבודה – חובה לכל פרויקט!

בטיחות בחשמל בעבודה – חובה לכל פרויקט!

המוסד לבטיחות וגיהות, הוא המוסד בעיקרי המדריך את אופן השימוש הנכון בכל מה שיכול להיות בו סיכון מה, הוא הגוף אליו יש לפנות לבדיקה של גורמי סיכון שונים וכן לגבי ההגדרות לתקינות המבטיחות שימוש ללא סכנה. המוסד לבטיחות וגיהות הוא המגדיר את התקנות של בטיחות בחשמל וכן את התקנות על ואפן השימוש בו, בין אם מדובר בבתים פרטיים ועל ידי משפחות גרידא, בין שמדובר בשימוש של חשמל במקום העבודה באופן פרטי או בעבודה תחת סיכונים חשמליים ובין אם בהגדרות הכלליות השומרות עלינו מפני התחשמלות וסכנות אחרות.

ההגדרות של בטיחות בחשמל תקפות בנוגע לעוסקים בייצור ושימוש בציוד אלקטרוני, בין אם מדובר בעבודה שגרתית ובין שמדובר בעבודות יוצאות דופן או מטלות שונות, הרי שהגדרות הבטיחות אמורות לשמור על צורת עבודה מאוזנת ובטיחותית לכל הנוגעים בעניין, גם אם ישנם נוכחים בקרבת מקום שאינם עוסקים ישירות בעבודה, גם אם יש צורך להשאיר חשמל גלוי באופנים שונים או למעשה כל סוג של עבודה המערבת חשמל ביכול לסכן חיי אדם בדרך זו או אחרת, בה יש אינטראקציה עם חשמל.

המוסד לבטיחות וגיהות הוציא חוברת מוכרת ומפורסמת לציבור הרחב, העוסקת בתקנות הבטיחות השונות בעבודה ומגדירה את החוקים לשמירה על בטיחות מקסימלית בעבודה. כמו כן, החוברת מעניקה פרספקטיבה חיצונית על אופן הביצוע של עבודות המערבות עיסוק בחשמל וכן מגדירה תהליכי ביקורת על עבודות בהן יש צורך של הגדרות בטיחות בחשמל בשלבים השונים.

החוברת מתייחסת לאופני בטיחות בחשמל בתהליכי ייצור אלקטרוניקה, שימוש בחשמל ביתי, שימוש בחשמל במהלך העבודה – בין אם במכשירי חשמל ובין אם בתהליכים המערבים הפעלת חשמל באופן עקיף, וכן הפעלה של ציוד אלקטרוני, על האחריות המוטלת על מפעיליו וכל גורם אחר המעורב בתהליך כולו.

ישנם תהליכים המערבים נגיעה בחוטי חשמל חשופים או עם מגעים של רכיבים חשמליים. לדאבוננו, אין כיום מודעות מספקת לסיכונים הקיימים. בדיוק כפי שחשמלאי אינו יכול לעסוק בתחום ללא הרשאה או רישיון חשמלאי, באותה מידה ואולי אפילו יותר- עובדים מרשים לעצמם לעבוד שלא על פי התקנות המקובלות.

העובדים הנמנעים משמירה על התקנות הנוגעות לבטיחות בחשמל אינם מוגנים מפני סכנות פגיעה ופציעה שונות, והנורא מכל היא סכנת מוות. אולם מעבר לכך, עובדים אלו אשר אינם שומרים על בטיחות בחשמל בעבודה לא יקבלו הגנה ביטוחית במקרה הצורך. פיצויים השמורים במקרה של תאונת עבודה מוציאים מן הכלל מי שלא שמר על תקנות הבטיחות הבסיסיות.

למדתם משהו חדש? נהנתם לקרוא? שתפו ברשתות החברתיות! פייסבוק / טוויטר / טלגרם / וואטסאפ /