עוסק פטור ועוסק מורשה – יתרונות וחסרונות

עוסק פטור ועוסק מורשה – יתרונות וחסרונות

מהם ההבדלים בין עוסק פטור לעוסק מורשה? עוסק פטור שלא כמו עוסק מורשה אינו גובה מע"מ בעסקאות שלו ולכן בנוסף הוא לא יכול להיות זכאי על מס ערך מוסף. בזמן החיוב, עוסק פטור מנפיק ללקוחות קבלה שלא כוללת מע"מ, לעומת זאת קבלת העוסק המורשה כוללת מס ערך מוסף. עוסק מורשה צריך לדווח דיווחים חודשיים לעומת העוסק הפטור שצריך לדווח פעם אחת בשנה.

יתרונות וחסרונות

היתרון המשמעותי של מישהו שהוא  עוסק פטור זה פחות פיקוח נגד הרשויות מכיוון שכמו שנאמר צריך לדווח למע"מ רק פעם בשנה בניגוד לעוסק מורשה שצריך כל חודש. יתרון נוסף של עוסק פטור זה שבגלל שהוא לא גובה מע"מ הוא יכול להציע ללקוחותיו תמחור נמוך  מזה של העוסק המורשה שמחירו כולל מע"מ. יש לציין שיתרון זה הוא באמת יתרון רק ללקוחות שהם לקוחות פרטיים מכיוון שלקוחות עסקיים יכולים לתבוע את המע"מ חזרה.

החסרון של עסק שהוא עוסק פטור זה שאין לו אפשרות לתבוע מס ערך מוסף תשומות. שיש לעסק הרבה הוצאות  ושונות אז סכום המס ששולם נחשב בתור הוצאה אך העוסק הפטור לא יכול לתבוע את ההחזרים ממע"מ. עוסק מורשה מתקזז על מס תשומות. יתרון של עוסק מורשה על פני עוסק פטור זה שלקוחות עסקיים רבים מעדיפים לעבוד עם עוסקים מורשים על פני עוסקים פטורים מכיוון שלעוסק פטור יש תדמית נחותה משל עוסק מורשה, ברור לכל הלקוחות כי לעוסק פטור יש היקף פעילות נמוכה ביחס למורשה מכיוון שמחזור עסקאותיו לאורך השנה לא יכול להיות יותר מכ-110 אלף.

מי בעצם יכול להיות עוסק פטור? האם כל מי שרוצה יכול להירשם בתור עוסק פטור? התשובה היא לא. לא כל בן אדם יכול להירשם בתור עוסק פטור. בשביל להירשם בתור עוסק פטור צריך שגובה מחזור העסקאות השנתי לא יעלה על מחזור העסקאות שקבוע בחוק (כ110 אלף, נכון לשנת 2021) ובנוסף ניתן להיות עוסק פטור רק אם המקצוע לא רשום בחוק בתור מקצוע שניתן לרשום אותו בתור עוסק מורשה בלבד כמו רופא או סוכן ביטוח.

ניתן לשנות את הרישום בין שני העוסקים. אם מסתבר לעוסק פטור שמחזור עסקאותיו השנתי גבוה יותר מהסכום שנקוב בחוק (כ-110 אלף) הוא צריך לשנות לעוסק מורשה. גם במקרה הפוך, אם עוסק מורשה, שנתיים רצוף מחזור עסקאותיו נמוך יותר מהסכום שבחוק יש לשנות לעוסק פטור.

למדתם משהו חדש? נהנתם לקרוא? שתפו ברשתות החברתיות! פייסבוק / טוויטר / טלגרם / וואטסאפ /