מהי גלאוקומה וכיצד קשורה לקטרקט בעיניים?

מהי גלאוקומה וכיצד קשורה לקטרקט בעיניים?

רגע לפני שמדברים על ניתוח קטרקט בעיניים, חשוב להבין כי גלאוקומה היא מחלה הפוגעת בעצב הראייה, המעביר מידע חזותי מהעין למוח. מצב זה יכול לגרום לאובדן ראייה או עיוורון חלקי אצל חלק מהאנשים, מה שכמובן מחייב טיפול רפואי.

גלאוקומה היא מצב מתקדם של נזק לעצב הראייה, שעלול לגרום לאובדן ראייה קבוע ובמקרים מסוימים לעיוורון. בדרך כלל, הנזק נגרם מלחץ גבוה בעין, מה שמוביל להגברת הנוזלים בעין ובסביבתה. גלאוקומה היא מחלה רצינית הגורמת לנזק בלתי הפיך לראייה אם היא לא מטופלת מהר מספיק. אם יש לכם גלאוקומה, חשוב שתפנו לרופא שלכם באופן קבוע לבדיקות.

כיצד קטרקט וגלאוקומה קשורים האחד לשני?

קטרקט היא מחלת עיניים נפוצה המשפיעה על עדשת העין, שעלולה לגרום לראייה מטושטשת. במקביל לכך, קטרקט הוא אחד הגורמים המובילים לעיוורון בקרב אנשים מעל גיל 65. בתוך כך, גלאוקומה וקטרקט קשורים בדרכים שונות.

גלאוקומה עלולה לגרום לנזק לעצב הראייה ועלולה להוביל לאובדן ראייה, בעוד קטרקט עלול לגרום לטשטוש ראייה ועיוורון אצל אנשים מעל גיל 65. הסוג הנפוץ ביותר של גלאוקומה נקרא גלאוקומה עם זווית פתוחה, אשר נגרמת מהצטברות נוזלים בעין. נוזל זה גורם ללחץ על עצב הראייה, מה שמוביל לפגיעה בו. המחלת עיניים שנקראת קטרקט היא סוג נוסף של בעיה זו, שבו יש הצטברות של חלבון בעדשות העיניים.

בעיות עיניים שיכולות לגרום לבעיות ראייה ועיוורון

גלאוקומה היא מחלה של עצב הראייה הפוגעת ברשתית ובעצב הראייה. כתוצאה מכך, הראייה בעין הפגועה הופכת מטושטשת או אפילו עיוורת. בנוסף, קטרקט הוא אחד הגורמים העיקריים לעיוורון אצל אנשים מבוגרים ואנשים שנולדו עם קטרקט.

בעיות אלו נגרמות, בין היתר, מהצטברות חלבונים המתרחשת כאשר חלבונים בעדשה מתקבצים יחד ומונעים מאור להגיע לרשתית. מצב זה נקרא "עכירות הקרנית". בנוסף לגלאוקומה, קטרקט עלול לגרום גם למספר מחלות עיניים אחרות, כולל רטיניטיס פיגמנטוזה וניוון מקולרי הקשור לגיל. מצבים אלו יכולים להיות מטופלים בעזרת ניתוח קטרקט אצל רופא העיניים.

באילו מקרים ניתוח קטרקט לא יצליח לשחזר ראייה?

ניתוח קטרקט הוא ההליך הנפוץ ביותר בעולם, אך הוא עלול לא להשחיר את הראייה. ישנן סיבות רבות לכך כגון: העדשה קטנה מדי או גדולה מדי. סיבה נוספת היא, מקרים בהם הקטרקט נמצא במצב קשה. כמו כן, אם המטופל עבר ניתוח עיניים קודם, לא בטוח שהניתוח יצלח. ובנוסף, אם ישנן בעיות בריאות נוספות שגרמו לנזק לעין, ניתוח קטרקט עשוי שלא להצליח לשחזר את הראייה.

מידע נוסף אודות ניתוח קטרקט:

https://www.רופאעיניים.co.il/עדשה/קטרקט/ניתוח-קטרקט/

למדתם משהו חדש? נהנתם לקרוא? שתפו ברשתות החברתיות! פייסבוק / טוויטר / טלגרם / וואטסאפ /